Schudnij podświadomie

Ile razy podejmowałaś wysiłki w celu zrzucenia kilku kilogramów? Ile razy rozpoczynałaś kolejną, nadzwyczajnie skuteczną dietę – cud, dzięki której jakaś gwiazdeczka TV wygląda tak, jak wygląda? Ty oczywiście chciałabyś wyglądać tak jak ona. Prawda?

Na czym polega skuteczne odchudzanie?

Cudowne diety nie istnieją, a otyłość i przejadanie się może mieć wiele przyczyn. W tym artykule poruszymy problemy przejadania się i związanej z nim nadwagi. Chorobliwa otyłość może mieć bowiem związek z zaburzeniami przemiany materii, nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy lub innymi problemami hormonalnymi. W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza. Mam jednak złą wiadomość – tylko 3 % ludzi otyłych może zwalić winę na organizm i kłopoty zdrowotne, reszta po prostu za dużo je i za mało się rusza. Jeżeli więc przejadanie się wynika z przyczyn psychologicznych, to bez interwencji na poziomie psychologicznym, a szczególnie na poziomie podświadomości mamy niewielką szansę na osiągnięcie i co ważniejsze – utrzymanie upragnionej przez nas wagi.

Bardzo często złe nawyki jedzeniowe, odpowiedzialne za otyłość, kształtowane są w dzieciństwie. Jedzenie staje się narzędziem wychowania i kojarzone jest z osiąganiem szczególnej satysfakcji psychologicznej. W niektórych przypadkach jedzenie bywa nagrodą lub rozrywką. Być może w dzieciństwie za każde osiągnięcie otrzymywałaś coś słodkiego. Nie dostawałaś ciasteczka za nauczenie się nowych, pożądanych zachowań? Nauczyciel w klasie nie rozdawał cukierków za dobre odpowiedzi? Czy twoim ulubionym sposobem spędzania czasu z przyjaciółmi nie były wspólne wizyty w pizzerii albo u McDonalda? A może za każdym razem wybierając się do kina kupowałaś prażoną kukurydzę, coca-colę albo torbę cukierków, żeby jeszcze bardziej uprzyjemnić oglądanie filmu? Czy w twojej firmie nie chodzisz na lunch z najważniejszymi klientami? A może wspólny obiad z szefem jest wyrazem szczególnego uznania za twoją pracę?

Jedzenie to nie tylko jedzenie

Wszystkie te i podobne sytuacje sprawiają, że jedzenie staje się czymś więcej niż tylko zaspokojeniem głodu i dostarczeniem organizmowi energii i składników odżywczych. Na szczególnym traktowaniu jedzenia oparta jest nasza kultura i kontakty społeczne. Czy zdawałaś sobie z tego sprawę? Uświadomienie sobie mechanizmów psychologicznych rządzącym zachowaniem jest pierwszym krokiem do zmiany tych zachowań. Czy to znaczy, że przestaniesz uczestniczyć w firmowych lunchach i wspólnych obiadów z rodziną w niedzielę? Oczywiście nie musisz rezygnować z tego wszystkiego, ale uświadomienie sobie zależności pomiędzy twoim dobrym samopoczuciem i jedzeniem pozwoli Ci bardziej kontrolować sytuację.

Innym rodzajem silnego nieświadomego związku pomiędzy dobrym samopoczuciem i jedzeniem jest traktowanie jedzenia jako pocieszenia, neutralizowania skutków jakiegoś nieprzyjemnego przeżycia. Poczynając już od ząbkowania, kiedy bolały Cię dziąsła, być może ktoś dał Ci słodkiego biszkopta, by złagodzić Twoją niewygodę. Rozbiłaś sobie kolano? Już za chwilę mama ociera Ci łzy i jednocześnie rozwija cukierka, by odwrócić Twoją uwagę od bólu. Nie wyszło Ci coś w pracy? Randka się nie udała? Siadasz przed telewizorem i zamawiasz dużą pizzę i kilka puszek piwa do domu. W ten sposób łagodzisz swój stres, niezadowolenie, rozżalenie itp. Niestety ta krótkotrwała ulga psychologiczna wiąże się z pokładami tłuszczu w Twoim organizmie, które pozostają o wiele dłużej.

Przez żołądek do… emocji

Inną potrzebą, która w sposób ukryty bywa zaspokajana poprzez przejadanie się jest potrzeba znaczenia i uwagi. Jedząc więcej w sposób automatyczny robisz się większa, ważniejsza (czyli masz większą wagę – dosłownie), inni Cię zauważają. Myślisz, że przesadzam? Zastanów się wobec tego jak Ty sama reagujesz spotykając bardzo grubą osobę. Czyż nie zwraca ona Twojej szczególnej uwagi, jak próbuje wcisnąć swój tłusty tyłek w siedzenie w samolocie, albo jak poci się stojąc w kolejce w supermarkecie z koszykiem wypełnionym po brzegi jedzeniem? Oczywiście, nie wzbudza to w Tobie zachwytu lub podziwu, ale przyznasz, że przyciąga uwagę. Dla niektórych jest to najłatwiejszy sposób, w który mogą zwrócić uwagę innych. To smutne, ale na szczęście można to zmienić. Każdy ma w sobie coś, co stanowić może wartość dla innych, i nie musi to być tusza.

Kolejnym sposobem wykorzystywania otyłości jest redukcja lęku. Jesz ponieważ się boisz.  Być może boisz się swojej własnej seksualności. Jeżeli przestajesz być atrakcyjna seksualnie nie musisz się już martwić wszystkimi tymi sprawami, które związane są z relacjami seksualnymi. Nie masz kłopotu z adoratorami, nie musisz się zastanawiać w jaki sposób odrzucić propozycje kolegów z uczelni lub pracy. Możesz skupić się na tym co Cię naprawdę interesuje.

Ukochani sabotażyści

Nigdy się nie zdarzyło, że po kilku tygodniach ciężkiej pracy i dyscypliny, kiedy wreszcie udało Ci się zrzucić trzy kilogramy, mąż lub chłopak nie zaprosił Cię na obiad w dobrej restauracji, albo kupił twoje ulubione ciasteczka i kilogramy wróciły szybciej niż się spodziewałaś? Jak myślisz, dlaczego zupełnie nieświadomie woli on, byś nie była tak atrakcyjna seksualnie jak kiedyś? Może boi się, choć nigdy się do tego nie przyzna nawet przed samym sobą, że inni faceci stali by się dla niego konkurencją? Może nie chce byś stała się kobietą, która może mieć wybór!? Torpedując Twoje wysiłki w zakresie diety i wyglądu tak naprawdę pragnie jedynie trwałości waszego związku, czyli robi to w dobrej wierze. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem Twojego zdrowia, dobrego samopoczucia a czasami nawet kariery (są badania, które pokazują, że otyli wolniej awansują niż inni).

To są tylko niektóre mechanizmy podświadomego dążenia do przejadania się, jest ich więcej, ale te przewijają się najczęściej. Dzięki skutecznemu programowaniu podświadomości możesz zmienić swoje zachowania i przyzwyczajenia. Ponieważ zmiana ta będzie zachodzić na poziomie nieświadomym nie będzie wiązała się z wysiłkiem woli, który jest przecież domeną świadomego umysłu.

Właściwa diagnoza

Na początku musisz zdiagnozować swoje przyzwyczajenia związane z jedzeniem. Cała zabawa będzie polegać na zastąpieniu jedzenia inną czynnością, która będzie dostarczać tego samego, satysfakcjonującego doznania: poczucia bezpieczeństwa, poczucia własnej wartości, uwagi i miłości itd.

Zorientuj się kiedy i gdzie podjadasz między głównymi posiłkami i jakie emocje temu towarzyszą. Dokończ zdanie: jem kiedy… jestem zdenerwowana, znudzona, smutna, szczęśliwa, samotna, zestresowana, sfrustrowana, niespokojna, przestraszona? Zastanów się w jakich okolicznościach podjadasz: kiedy oglądasz telewizję, w towarzystwie, kiedy czytasz, podczas przerwy na kawę, podczas drogi do domu, w łóżku, podczas lunchu z klientem, na imprezach sportowych, w kinie?

Dlaczego podjadasz? Dokończ zdanie: jem kiedy potrzebuję………. (spokoju, miłości, nagrody, towarzystwa, jakiegoś zajęcia, odprężenia, zrekompensowania jakiejś nieprzyjemności, poczucia, że jestem ważniejsza, poczucia bezpieczeństwa, uwagi ze strony płci przeciwnej, lub czegoś jeszcze innego?)

Nowe rozwiązania

Kiedy odpowiesz sobie na te wszystkie pytania i zidentyfikujesz swoje nawyki, potrzeby i mechanizmy rządzące jedzeniem, zastanów się nad innymi sposobami zapewnienia sobie tych potrzeb. Znajdź nowe i atrakcyjne dla ciebie działania, zachowania, czynności. Przemyśl to dobrze ponieważ nimi właśnie, przy pomocy programowania podświadomości, zastąpisz nadmierne jedzenie.

Dieta to słowo znienawidzone przez większość osób walczących z nadwagą. Na szczęście program przeprogramowania podświadomości nie bierze pod uwagę żadnych nakazów związanych z jadłospisem. Ufamy wrodzonej inteligencji ciała, rządzącej np. łaknieniem określonych potraw w czasie ciąży. Aby rozpocząć proces powrotu do optymalnej wagi musisz trzymać się kilku podstawowych reguł:

  1. Kiedy jesteś głodna – jedz. Nie możesz dawać swojemu organizmowi sygnałów, że może mu zabraknąć jedzenia. Wtedy zacznie gromadzić energię „na zapas” w postaci tłuszczu. Nigdy nie odmawiaj sobie jedzenia, kiedy czujesz głód.
  2. Jedz to, co chcesz. Nie stosuj diety. Zaufaj swojemu smakowi, swojej intuicji.
  3. Jedz świadomie. Osoby przejadające się często myślą o jedzeniu, ale rzadko podczas samego jedzenia. Najczęściej szybko „pochłaniają” wielkie ilości jedzenia jednocześnie skupiając się na czymś innym: rozmowie, telewizji, książce itd. Zmień to przyzwyczajenie. Podczas jedzenia skup swoją uwagę na każdym kęsie potrawy. Naprawdę zacznij rozkoszować się jedzeniem, z pełną świadomością. Często odkładaj sztućce i przeżuwaj powoli, z uwagą. Aby żołądek mógł przesłać do mózgu impuls, który mówi o zaspokojeniu głodu, potrzebuje więcej czasu – zazwyczaj ok. 20 minut.
  4. Kiedy czujesz, że już się najadłaś – przestań jeść. Większość z nas wychowano tak, by nie zostawiać jedzenia na talerzu. „Zjedz wszystko – nie wiesz ile dzieci głoduje w Afryce?” Prawie wszyscy słyszeliśmy podobne słowa z ust rodziców, gdy byliśmy dziećmi. Aby zneutralizować ten negatywny program utrwalony w mózgu przed laty, zacznij jako regułę stosować polecenie, by zawsze zostawić choć trochę jedzenia na talerzu.
  5. Kiedy czujesz głód – wypij szklankę cudownego eliksiru odchudzania… wody. Czasami, szczególnie na początku procesu powrotu umiejętności słuchania i słyszenia własnego ciała, głód bywa mylony z pragnieniem. Jeżeli po wypiciu szklanki wody dalej chce Ci się jeść – jedz.

Jak przeprogramować podświadomość? Jest na to wiele różnych sposobów – autohipnoza, wizualizacja, afirmacje itp. Z pewnością spotkałaś się z nimi nie raz. Osobiście najbardziej mi odpowiada technika pracy z hipnotycznymi, personalizowanymi nagraniami audio, którą rozwijam od lat. Dzięki użyciu w nagraniach imienia użytkownika wielokrotnie zwiększamy szansę dotarcia odpowiednich sugestii do podświadomości konkretnego człowieka. Z drugiej strony wartość nagrań polega również na wielokrotnej powtarzalności, co przy pracy z podświadomością ma ogromne znaczenie. Ważne jest także to, że profesjonalne nagrania są doskonale skonstruowane i słucha się ich z wielką przyjemnością. Ochota, by powracać do nich pojawia się naturalnie. To rzeczywiście głęboka, trwała zmiana w podświadomości bez żadnego wysiłku.

Uwaga! Do tej metody odchudzania nawiązuje program nagrań hipnotycznych Odchudzanie bez diety.
Inne nagrania związane z odchudzaniem to: Stabilizator diety, Motywacja do ćwiczeń i Post w JemNieJem